Kiedy i w jaki sposób wybierane jest Kierownictwo Oddziału KSM?

Według statutu:

§30

Najwyższą władzą w Oddziale lub Kole jest Walne Zebranie Członków Oddziału lub Koła, zwane dalej Walnym Zebraniem, odbywające się co najmniej raz w roku. Uczestniczą w nim członkowie Oddziału lub Koła.

§31

Do zadań Walnego Zebrania należą:

  1. wybór Kierownictwa Oddziału lub Koła i Komisji Rewizyjnej Oddziału lub Koła na 2- letnie kadencje;
  2. ustalanie koncepcji rocznego programu pracy i formacji Oddziału lub Koła, uwzględniając propozycje programu diecezjalnego;
  3. ocenianie realizacji zadań statutowych oraz realizacji rocznych programów własnych i diecezjalnych;
  4. zatwierdzanie sprawozdań merytorycznego i finansowego Kierownictwa Oddziału lub Koła oraz udzielanie mu absolutorium.

Kto jest uprawniony do głosowania w wyborach Kierownictwa Oddziału KSM?

Według statutu:

§16

Członkowie Stowarzyszenia diecezjalnego mają prawo:

  • korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego z tym, że funkcje Prezesa Oddziału lub Koła Stowarzyszenia diecezjalnego, zwanego dalej Prezesem Oddziału lub Koła, jego Zastępcy i Skarbnika Oddziału lub Koła Stowarzyszenia diecezjalnego, zwanego dalej Skarbnikiem Oddziału lub Koła, w Oddziałach i Kołach Stowarzyszenia diecezjalnego winni pełnić członkowie posiadający pełną zdolność do czynności prawnych; w przypadku braku takich osób odpowiedzialność prawna spoczywa na Asystencie Oddziału, a w przypadku Koła na Opiekunie, o którym mowa w § 22 ust. 2; funkcje w Zarządzie Diecezjalnym mogą pełnić wyłącznie członkowie posiadający pełną zdolność do czynności prawnych;

**Wyjaśnienie**: W paragrafie zaznaczono, iż tylko członkowie Stowarzyszenia mogą głosować i kandydować w wyborach do Kierownictwa Oddziału KSM. W praktyce osoba, która ukończyła 18 lat, posiada zdolność do czynności prawnych, stąd prezesem i skarbnikiem powinni zostać członkowie zwyczajni.

Kto nie jest uprawniony do głosowania w wyborach Kierownictwa Oddziału KSM?

Według statutu nie mogą korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego:

– kandydaci,

– członkowie seniorzy,

– sympatycy KSM oraz osoby nie będące członkami KSM.

Ksiądz Asystent wchodzi w skład Kierownictwa Oddziału KSM.

Kto może być członkiem Stowarzyszenia?

Według statutu:

§14

  1. Członkiem Stowarzyszenia diecezjalnego może być każdy katolik świecki (z uwzględnieniem kan. 316 § 1 KPK) między 16. a 30. rokiem życia, który odbył co najmniej półroczny staż kandydacki, pragnie realizować postanowienia niniejszego Statutu, Statutu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i złożył przyrzeczenie.**
  2. Członkowie założyciele Stowarzyszenia diecezjalnego, w tym Oddziałów i Kół nabywają członkostwo po odpowiednim szkoleniu organizacyjnym i złożeniu przyrzeczenia.
  3. Członkostwo w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży wynika z członkostwa w Stowarzyszeniu diecezjalnym i wymaga przynależności do konkretnego Oddziału lub Koła.

Jak przeprowadzić wybory Kierownictwa Oddziału KSM?

Przed przystąpieniem do wyborów należy szczegółowo zapoznać się ze statutem, regulaminem i podręcznikiem KSM, gdzie zawarte są wszelkie informacje, w jaki sposób przeprowadzić głosowanie.

Powinny również zostać odczytane obowiązki spoczywające na członkach kierownictwa przed podaniem kandydatur (które najlepiej również należy uzasadnić).

Walne Zebranie i wybory

Według regulaminu KSM:

§7

1. Obrady Walnego Zebrania są prawomocne, jeżeli uczestniczy w nich 50%+1 pełnoprawnych członków Walnego Zebrania.
2. Za pełnoprawnego członka Walnego Zebrania, o którym mowa w pkt. 1, uważa się członka Stowarzyszenia Diecezjalnego należącego do danego Oddziału, który w poczuciu odpowiedzialności wypełnia statutowy obowiązek dotyczący regulowania składek na poziomie Oddziału.

§21

1. W głosowaniu biorą udział tylko osoby będące pełnoprawnymi członkami Walnego Zebrania obecne podczas zebrania Walnego Zebrania.
2. Głosowanie odbywa się oraz wnioski przyjmuje się zwykłą większością głosów bez względu na liczbę

§22

1. Głosowanie nad wnioskami jest jawne, chyba, że w drodze uchwały zostanie utajnione.

§26

3. Konsekwencją nieudzielenia absolutorium Kierownictwu Oddziału jest jego odwołanie z jednoczesnym wyborem nowego Kierownictwa Oddziału na tym samym Walnym Zebraniu. Członkowie Kierownictwa Oddziału, które nie uzyskało absolutorium, mogą ponownie kandydować.

§ 28

1. Kierownictwo Oddziału wyznacza termin wyborów oraz termin i sposób zgłaszania kandydatów do Kierownictwa Oddziału.
2. W przypadku braku zgłoszenia wystarczającej liczby kandydatów Kierownictwo Oddziału w ciągu 7 dni od upływu terminu na zgłoszenia kandydatów do Kierownictwa Oddziału wyznacza kolejny termin wyborów przypadający nie później niż 21 dni od poprzednio wyznaczonego terminu oraz termin i sposób zgłaszania kandydatów do Kierownictwa Oddziału.

Wybory

§ 31

Głosowanie w wyborach jest tajne. Może być jawne tylko za jednomyślną zgodą uprawnionych.

§ 32

1. Wybrać można tylko osobę, która wcześniej wyraziła zgodę na udział w wyborach.
2. Wybór nieobecnych jest dozwolony, o ile udowodni się, że osoba nieobecna wyraziła zgodę na bycie kandydatem.

§ 33

Wybór ponowny do Kierownictwa Oddziału jest dozwolony.

§ 34

1. Walne Zebranie wybiera członków Kierownictwa Oddziału zwykłą większością głosów.

§ 36

1. Wybory przeprowadza się w dwóch turach: w I turze wybierany jest Prezes Oddziału, w II turze wybierani są pozostali członkowie Kierownictwa Oddziału. Kandydat, który nie został wybrany w I turze wyborów, ma prawo kandydowania w II turze.

Rozdział XIV
Wybory do Komisji Rewizyjnej

§ 62

Członkostwa w Komisji Rewizyjnej nie można łączyć z członkostwem w Kierownictwie Oddziału, Krajowej Komisji Rewizyjnej lub Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej.

§ 64

Do Komisji Rewizyjnej wybrani zostają trzej kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę głosów.

§ 65

1. Osoba z najwyższą liczbą głosów zostaje Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.
2. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej rozdziela pomiędzy dwie pozostałe osoby funkcje o których mowa w § 34 Statutu Stowarzyszenia Diecezjalnego.
Wybory należy zaprotokołować na formularzu, który jest dostępny w zakładce Do Pobrania i przesłać kserokopię protokołu do Zarządu Diecezjalnego.

Wybory należy zaprotokołować na formularzu, który jest dostępny w zakładce Do Pobrania i przesłać kserokopię protokołu do Zarządu Diecezjalnego.