Twórcze Ferie w górach

„Twórcze Ferie w górach” w Niedźwiadzie odbyły się już po raz dziewiąty. Od jakiegoś czasu przeżywane są pod hasłem „Bóg – Taniec – Wypoczynek”, a to dlatego, że są to rekolekcje z tańcem. Tym razem wzięło w nich udział  90 osób z całej diecezji i spoza niej, trwały od 20 do 27 stycznia.

Tematem przewodnim rekolekcji był kerygmat, czyli pierwsze i podstawowe głoszenie najważniejszych prawd wiary, o których Papież Franciszek mówił, aby nie wychodzić z założenia, że są już znane. Tak też okazało się na rekolekcjach. Uczestnicy mogli na nowo i może z innej strony niż dotychczas przyjrzeć się tematom: Miłość Boża, grzech, Zbawienie, nawrócenie, Duch Święty i Wspólnota. Rozważaniom towarzyszyły liczne nabożeństwa w kościele i kaplicy, przede wszystkim adoracje Najświętszego Sakramentu, w tym jedna całonocna, a także inne nabożeństwa, codzienna jutrznia, pantomimy, czy pewne dynamiki zaczerpnięte ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, które bardzo pomagały zrozumieć omawiany temat. Drugim elementem była nauka tańca towarzyskiego, odbywała się w dwóch grupach, początkującej i zaawansowanej, a także wspólna nauka tańców integracyjnych i salsy rueda. Uczestnicy mogli uczyć się pod okiem instruktorów, którzy uczestniczyli w całym zimowisku i przyjeżdżali z zewnątrz, aby nauczyć jeszcze więcej tańców. W poniedziałek odbywały się zajęcia warsztatowe w grupach, zajęcia ruchowe (gymstick), nauka wiązania węzłów i warsztaty z psychologiem.  Nie brakło oczywiście wyjazdów na łyżwy, z których znane są również niedźwiedzkie zimowiska i spacerów po okolicznych pagórkach. Całość rekolekcji z tańcem zakończyła  „Gala radości”, na którą złożyły się: „Taniec z gwiazdami” zabawy i skecze, wspólna uczta, oraz świadectwo i Eucharystia.  Uczestnicy po tygodniu niechętnie opuszczali przyjazne mury niedźwiedzkiej szkoły, powtarzając w sercu: „Do Niedźwiady wróć!”

Zapraszamy na stronę rekolekcji z tańcem www.facebook.com/btw.nied

Całość tej rekolekcyjnej radości zawdzięczamy przede wszystkim Panu Bogu, oraz osobom, które posługiwały uczestnikom jako kadra: ks. Stanisław Zagórski, ks. Tomasz Wodzień, Tomasz Januszewski, Adam Frańczak, Damian Blat, Agnieszka Bachara, Alicja Tomasik, Aleksandra Wanat, Ewa Kupiszewska, Dominika Mikos, Wioletta Włosek, Marta Strzałka i Dominik Łach

ks. Stanisław Zagórski