Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

Łączyć, aby się dzielić – pod takim hasłem 3 września 2016 r. wystartowała w Rzeszowie Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa. Wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski ma rozwinąć wśród młodzieży umiejętności skutecznego poruszania się w mediach. W warsztatach zorganizowanych w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego wzięło udział blisko 70 osób z terenu całej Diecezji Rzeszowskiej.

warsztaty-18

Uczestników spotkania z ideą Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa zapoznał ks. Zbigniew Kucharski asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Szczególną uwagę zwrócił na dawanie świadectwa przez młodych ludzi. – Każdy z nas ma w zasięgu ręki narzędzia, które mogą pomóc w nowej ewangelizacji. Warto, aby dzięki Akademii młodzież podnosiła swoje umiejętności i dzięki aktywności w mediach społecznościowych, była prawdziwym świadkiem Chrystusa wśród rówieśników – wyjaśniał ks. Kucharski. Słowo do uczestników skierował też Jerzy Cypryś – przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który zwrócił uwagę, na postać płk. Łukasza Cieplińskiego – patrona sali, w której odbywały się warsztaty.

warsztaty-17

Podczas warsztatów połączono się drogą elektroniczną z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem – rzecznikiem prasowym Konferencji Episkopatu Polski. – Popatrzcie jak  wielu z was korzysta z mediów społecznościowych. Nawet Konferencja Episkopatu Polski  jest obecna na Twitterze, czy na Facebooku. Daje to doskonałe możliwości spotkania z ludźmi. To szansa dla każdego z nas – mówił ks. Rytel-Andrianik. Rzecznik Episkopatu zachęcił także młodych do współpracy z Biurem Prasowym KEP, którym kieruje i doradził, jak pokazać lokalne wydarzenia w mediach ogólnopolskich.

warsztaty-16

 

Młodzi dziennikarze prześledzili i omówili nagrania z Festiwalu Młodych, który odbył się w ramach obchodów Dni w Diecezji podczas ŚDM w lipcu br. Na ich podstawie tworzyli notki prasowe i przekształcali je w odpowiednio skrócone informacje na potrzeby social mediów. Zaprezentowano również sposoby atrakcyjnego zapowiadania nadchodzących wydarzeń i relacjonowania ich przebiegu. Młodzież poznała metody pracy z lokalnymi mediami m.in. w zakresie obsługi patronatów medialnych oraz zgłębiła techniki wykonywania i selekcji interesujących zdjęć.

warsztaty-15 warsztaty-11

 

 

 

 

 

Warsztaty poprowadzili: ks. Tomasz Nowak – rzecznik prasowy Kurii Diecezji Rzeszowskiej i zastępca dyrektora Katolickiego Radia Via, Magdalena Pachorek – dziennikarka, na co dzień pisząca do regionalnych gazet oraz Piotr Kordyś – fotograf współpracujący z wieloma mediami.

warsztaty-13 warsztaty-12

 

 

 

 

 

Więcej informacji o Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Rzeszowie można znaleźć na stronie www.rzeszow.ksm.org.pl i w mediach społecznościowych – Facebook: Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej. Podobne spotkania warsztatowe mają odbywać się kilka razy w roku.

Anna Dzwonkowicz

Prezes KSM Diecezji Rzeszowskiej

Zdjęcia: tn i KSM
źródło: http://www.diecezja.rzeszow.pl/2016/09/mlodziezowa-akademia-dziennikarska-rzeszowie/