Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza w swoich szeregach młodych ludzi. Oficjalnie istnieje od dnia 10 października 1990 r. Zostało powołane przez Konferencję Episkopatu Polski celem zaspokajania duchowych oraz społecznych potrzeb młodego pokolenia katolików.
Zadaniem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. KSM skupia osoby w wieku od 16 do 30 lat, które chcą twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość.
Najniższym szczeblem w strukturze KSM, i jednocześnie jego najważniejszym elementem, jest oddział parafialny bądź koło szkolne czy akademickie (w zależności od miejsca funkcjonowania). Jego działalność koordynuje kierownictwo, zaś opiekę duchową sprawuje ksiądz asystent parafialny. Z kolei nad działalnością oddziałów i kół KSM w całej diecezji czuwa zarząd diecezjalny i towarzyszący mu ksiądz asystent diecezjalny. Natomiast pracą zarządów diecezjalnych kieruje Prezydium Krajowej Rady wraz z księdzem asystentem generalnym. KSM jest demokratycznym stowarzyszeniem, dlatego też przynajmniej raz w roku delegaci z każdego oddziału i koła spotykają się w swoich diecezjach na Zjeździe Diecezjalnym, aby omówić bieżące sprawy organizacji i plany na przyszłość. Co dwa lata wybierany jest nowy skład zarządu i komisji rewizyjnej (organ kontrolujący działania zarządu). Analogicznie przedstawiciele poszczególnych diecezji spotykają się podczas zebrania Krajowej Rady, natomiast w przypadku oddziału/koła najważniejsze kwestie są przedstawiane na Walnym Zebraniu Członków.
Działalność i funkcjonowanie KSM opiera się na dwóch nurtach: formacyjno-modlitewnym (związanym z duchowym rozwojem) oraz drugim – skupiającym się na działalności zewnętrznej. Z modlitwy i rozwoju wewnętrznego wypływa działanie. KSM opiera swoje działania na czterech płaszczyznach: religijnej, patriotyczno-społecznej, charytatywnej oraz kulturalno-rozrywkowej i sportowej. Stowarzyszenie oferuje wiele propozycji spędzania czasu wolnego w ramach każdej z tych płaszczyzn.
KSM wprowadza młodych ludzi w dorosłość, pomaga im stawać się osobami dojrzałymi, posiadającymi mocny kręgosłup moralny oraz uczy życia z Bogiem i Kościołem. KSM-owicze to ludzie, którzy potrafią bawić się i modlić, ale również pracować dla dobra bliźnich, a przez to pogłębiać swój rozwój duchowy, intelektualny, moralny oraz kształtować charakter. Formacja w KSM-ie to droga do odnalezienia siebie oraz swojego miejsca w społeczeństwie i – co najważniejsze – budowanie relacji z Bogiem. KSM pomaga również odnaleźć się w niczym dziś nieograniczonej wolności oraz zauważać w niej drugiego człowieka. Oprócz tego wskazuje, jak umiejętnie z niej korzystać. KSM to ludzie, dla których hasła – Bóg, Honor, Ojczyzna – wciąż są aktualne. Jest to grupa osób, które bez wahania na pytanie: Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie, gotów? odpowiedzą niby zwyczajne, jednak jakże wymowne – Gotów!
Cele
Zasadniczą misją Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.
Statut KSM – § 10